BOMBA! Argentina risca sa rateze Cupa Mondiala! Echipa lui Messi, doar o remiza acasa cu codasa Venezuela

6 Septembrie 2017
991 Vizualizari | 0 Comentarii
messi argentina
Selectionata Argentinei a facut un nou pas gresit in preliminariile Cupei Mondiale de fotbal editia 2018, remizand pe teren propriu, 1-1, cu modesta reprezentativa a Venezuelei, intr-o partida din cadrul zonei America de Sud, disputata marti seara pe stadionul Monumental din Buenos Aires, in fata a 60.000 de spectatori.
Oaspetii au deschis scorul in repriza secunda, prin John Murillo (min. 51), argentinienii egaland dupa numai trei minute, in urma autogolului fundasului venezuelean Rolf Feltscher (min. 54).
In urma acestui rezultat, Messi si colegii sai raman pe pozitia a cincea in clasamentul grupei unice sud-americane, care nu asigura calificarea directa la turneul final din Rusia.
Cvintupla campioana mondiala Brazilia a incheiat nedecis, 1-1, partida disputata in deplasare cu Columbia. Elevii lui Tite au deschis scorul in finalul primei reprize, prin Willian (min. 45), insa columbienii au reusit sa egaleze dupa pauza, prin Radamel Falcao (min. 55).
Selecao ramane pe prima pozitie a clasamentului, cu un avans de zece puncte fata de ocupanta locului secund, nationala Uruguayului, care a invins in deplasare, cu 2-1, selectionata Paraguayului.
Chile, campioana Americii de Sud, a fost invinsa de modesta formatie a Boliviei cu 1-0 si risca sa rateze prezenta in Rusia, dupa ce anul acesta a jucat finala Cupei Confederatiilor.
Rezultate:
Bolivia - Chile 1-0
A marcat: Juan Carlos Arce (58 - penalty).
Paraguay - Uruguay 1-2
Au marcat: Angel Romero (88), respectiv Federico Valverde (76), Gustavo Gomez (80 - autogol).
Columbia - Brazilia 1-1
Au marcat: Radamel Falcao (55), respectiv Willian (45)
Argentina - Venezuela 1-1
Au marcat: John Murillo (51), respectiv Rolf Feltscher (54 - autogol).
Ecuador - Peru 1-2
Au marcat: Enner Valencia (79), respectiv Edison Flores (72), Paolo Hurtado (75).
Clasament: 1. Brazilia - 37 puncte, 2. Uruguay - 27 puncte, 3. Columbia - 26 puncte, 4. Peru - 24 puncte, 5. Argentina - 24 puncte, 6. Chile - 23 puncte, 7. Paraguay - 21 puncte, 8. Ecuador - 20 puncte, 9. Bolivia - 13 puncte, 10. Venezuela - 8 puncte.
Primele patru clasate se vor califica direct la turneul final din Rusia, in timp ce ocupanta locului cinci va disputa un baraj tur-retur cu Noua Zeelanda.
Penultima etapa a preliminariilor sud-americane se va disputa pe 5 octombrie, cand sunt programate partidele: Argentina - Peru, Bolivia - Brazilia, Columbia - Paraguay, Venezuela - Uruguay si Chile - Ecuador.