Belgia s-a calificat in optimile Cupei Mondiale, Portugalia aproape de eliminare. Iata rezultatele de duminica

23 Iunie 2014
1317 Vizualizari | 0 Comentarii
Belgia a invins Rusia cu scorul de 1-0 (0-0), duminica, pe arena Maracana din Rio de Janeiro, in Grupa H a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie -13 iulie).
Unicul gol al unui meci dezamagitor a fost reusit de Divock Origi in minutul 88.

Dupa acest rezultat, Belgia a acumulat 6 puncte, fiind calificata in optimi de finala, iar Rusia are un singur punct in clasamentul grupei.

In aceeasi grupa, echipa Algeriei a invins formatia Coreei de Sud cu scorul de 4-2 (3-0), duminica, pe stadionul 'Beira Rio' din Porto Alegre.
Algeria a facut o prima repriza de exceptie si s-a impus prin golurile marcate de Islam Slimani (26), Rafik Halliche (28), Abdelmoumene Djabou (38) si Yacine Brahimi (62). Coreea de Sud a revenit dupa pauza, dar a inscris de doar doua ori, prin Son Heung-min (50) si Koo Ja-cheol (72).

Tot duminica,  echipele Statelor Unite si Portugaliei au terminat la egalitate, 2-2 (0-1), pe ''Arena Amazonia'' din Manaus, in Grupa G a Cupei Mondiale.
Portugalia a deschis scorul prin Nani (5), dar americanii au intors scorul dupa golurile marcate de Jermaine Jones (64) si Clint Dempsey (81), iar lusitanii s-au salvat de la eliminare la ultima faza de joc, prin Silvestre Varela (90+5).