BCM Danzio Timisoara, invinsa la Alexandria

24 Noiembrie 2013
1241 Vizualizari | 0 Comentarii
Partida dintre CSBT Alexandria şi BCM Danzio Timişoara, disputată sâmbătă seara în cadrul etapei a 9-a a Ligii Naţionale de baschet feminin, s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 60-44 (24-12, 15-10, 12-9, 9-13).

Teleormănencele s-au impus, conform aşteptărilor, datorită prestaţiei superioare din prima repriză, când şi-au asigurat un avantaj de 17 puncte, care s-a dovedit a fi decisiv în economia acestei dispute sportive urmărită de numeroşi spectatori.

În partea a doua a meciului timişorencele au echilibrat, reuşind, pe fondul ratărilor gazdelor, un ultim sfert câştigător, dar insuficient pentru a mai influenţa rezultatul final.

Şi în această partidă CSBT a mizat pe aruncările de trei puncte, însă cele 11 reuşite spectaculoase reprezintă un bilanţ de 27,5% din totalul de 40 de încercări. Ca şi la meciul precedent, cu Universitatea Cluj-Napoca, americanca Tricia Principe a marcat numai din astfel de aruncări 18 puncte, între remarcate aflându-se şi Viorela Voicu, cu 13 puncte şi 10 recuperări.

De la BCM Danzio un joc bun a făcut din nou Biljana Pesovic, care a reuşit 17 puncte şi 9 recuperări, Adina Stoiedin evidenţiindu-se, de asemenea, mai ales prin evoluţia în apărare.

La CSBT Alexandria, care a ajuns la a opta victorie în această ediţie a Ligii Naţionale, au jucat A. Graham - 6 (2x3) puncte, A. Ştefan, A. Chivu - 8 (1x3) p, T. Principe - 22 (6x3) p, A. Şipoş - 7 (2x3) p, R. Alecu, K. Petrick - 2 p, V. Voicu - 13 p şi A. Simth - 2 p.

Pentru BCM Danzio Timişoara au evoluat B. Pesovic - 17 (1x3) puncte, B. Barbu - 3 (1x3) p, M. Zivadinovic - 6 p, C. Zidaru - 4 p, D. Ardelean, V. Kecojevic - 9 p şi A. Stoiedin - 5 p.

Meciul a fost condus de arbitrii Dragoş Stan şi Claudia Telcianu din Capitală, comisarul FRB fiind Mihai Caraion (Bucureşti).

Pentru CSBT Alexandria urmează două 'examene', primul, în etapa a 10-a, la Alba Iulia şi apoi acasă, în compania liderului, Universitatea Goldiş ICIM Arad. AGERPRES

Page time :0.1270 (s) | 43 queries | Mysql time :0.007526 (s)