Atletico Madrid si Chelsea au remizat alb in prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor

23 Aprilie 2014
1263 Vizualizari | 0 Comentarii
Atletico Madrid şi Chelsea au terminat la egalitate, 0-0, marţi seara, pe stadionul ''Vicente Calderon'', în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal.

Atletico a dominat destul de clar meciul, dar nu şi-a creat ocazii prea mari de gol. Chelsea a făcut un joc defensiv excelent şi doar pe final apărarea londonezilor a părut că se clatină, după accidentarea lui Terry. ''Blues'' l-au pierdut devreme pe portarul Cech, accidentat la un duel aerian, fiind înlocuit de ''veteranul'' Schwarzer (41 ani), abia la al doilea său meci în Champions League.

Prima oportunitate a lui Atletico a venit în min. 15, la cornerul executat de Koke, cu efect, dar Cech a respins balonul, fiind apoi bruscat în care de Raul Garcia, iar aterizarea a făcut-o pe cot şi s-a accidentat.

Schwarzer a intrat bine în meci şi a apărat mai multe şuturi ale madrilenilor, fără ca vreunul dintre acestea să-i dea emoţii.

Chelsea a avut o ocazie notabilă după pauză, prin Fernando Torres, dar şutul ibericului a fost reţinut de Courtois (59).

Gabi a ratat o şansă bună pentru Atletico (76), iar trei minute mai târziu (79) turcul Arda Turan a reluat cu capul peste poartă centrarea lui Juanfran.

Torres a fost integralist la londonezi în faţa echipei la care s-a format ca fotbalist şi de la care a plecat în 2007, la Liverpool.

Manşa secundă a semifinalei va avea loc pe ''Stamford Bridge'', în data de 30 aprilie, când Lampard şi Gabi nu vor putea evolua, fiind suspendaţi pentru cumul de cartonaşe galbene.