Atletico Madrid si Bayern Munchen s-au calificat in optimile Ligii Campionilor

12 Martie 2014
1242 Vizualizari | 0 Comentarii
Atletico Madrid a învins pe AC Milan cu scorul de 4-1 (2-1), marți seara, pe stadionul ''Vicente Calderon'' și s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Madrilenii merg mai departe după ce au trecut de ''diavolul milanez'' cu scorul general de 5-1.

Atletico a deschis rapid scorul în retur, prin atacantul de origine braziliană Didego Costa (3). Kaka a restabilit egalitatea (27), cu o lovitură de cap, dar la pauză ibericii au intrat în avantaj, după un șut deviat al turcului Arda Turan (40). Raul Garcia (73) a tranșat soarta calificării, chiar dacă Milan a avut două minute mai târziu o bară, prin Robinho. Diego Costa a parafat victoria gazdelor, printr-un gol marcat în min. 85.

Pentru prima oară din sezonul 2008-2009 nu va exista o echipă italiană în sferturile de finală ale Champions League.

Atletico Madrid (Spania) — AC Milan (Italia) 4-1

Au marcat: Diego Costa (3, 85), Arda Turan (40), Raul Garcia (71), respectiv Kaka (27).

În tur: 1-0

---------------

Bayern Munchen s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a terminat la egalitate, 1-1 (0-0), marți seara, pe ''Fussball Arena'', în manșa a doua a optimilor de finală ale competiției.

Învingătoare cu 2-0 pe ''Emirates Stadium'', în tur, campioana Europei a reușit să deschidă scorul în min. 55, prin Bastian Schweinsteiger (55), dar ''tunarii'' au restabilit egalitatea două minute mai târziu, printr-un gol marcat tot de un german, Lukas Podolski (57).

Bayern a ratat în prelungiri șansa de a obține victoria, penalty-ul executat de Thomas Muller (acordat pentru faultul lui Koscielny la Robben) fiind apărat de Fabianski.

Bayern a controlat meciul, dar Arsenal a părăsit competiția cu capul sus după acest rezultat de egalitate.

Bayern Munchen (Germania) — Arsenal Londra (Anglia) 1-1

Au marcat: Bastian Schweinsteiger (55), respectiv Lukas Podolski (57).

Thomas Mueller a ratat un penalty în min. 90+1 (a apărat Fabianski).