Astra Giurgiu este campioana de iarna in Liga I. ACS Poli Timisoara incheie anul pe locul 11

23 Decembrie 2013
1258 Vizualizari | 0 Comentarii
Astra Giurgiu este ''campioană de toamnă'' în Liga I de fotbal, după ce a terminat la egalitate, 1-1 (1-1), cu Steaua Bucureşti, sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci restanţă din etapa a 2-a.

Astra a deschis scorul în min. 35, prin Gabriel Enache, dar Steaua a restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize, prin Fernando Varela (45+1).

Steliştii şi-au creat mai multe ocazii de gol în acest meci, prin Cristian Tănase (5), Alex Chipciu (10), Adrian Popa (22), dar a avut şanse bune şi în partea secundă. Astra a avut ocazii mari în min. 63 (Bukari) şi 73.

Antrenorul Stelei, Laurenţiu Reghecampf, a fost trimis în tribună de arbitrul Istvan Kovacs pentru proteste, acuzând un fault la un jucător stelist la faza premergătoare golului înscris de Astra.

Steaua încheie sezonul de toamnă pe locul al treilea, dar cu două meciuri mai puţine decât Astra Giurgiu (locul 1) şi Petrolul (locul 2).